player-760184_1920

Współczesny świat oddaje nam do dyspozycji szereg udogodnień i ułatwień, a także przedstawia szeroką ofertę rozrywki, związaną z tzw. życiem w wirtualnym świecie. Nie zdajemy sobie jednak często sprawy z tego, że nadmierne obcowanie z komputerem, grami, Internetem i opieranie na tym swojej codzienności może i często skutkuje poważnym problemem.

Uzależnienie od komputera czy Internetu już jakiś czas temu zostało wprowadzone do międzynarodowej klasyfikacji chorób OCD-10. Choroba ta może dotknąć każdego, kto obcuje z technologiami komputerowymi. Uzależnienie od komputera, w przypadku którego wskazane jest leczenie charakteryzuje się patologiczną wręcz potrzebą korzystania z wirtualnego świata, utratą umiejętności społecznych, a także zaniedbaniem codziennych czynności i obowiązków. Potrzeba spędzania czasu przed monitorem jest tak silna, że prowadzi do stanu uzależnienia od komputera.

Uzależnienie od komputera – leczenie

Leczenie tej choroby nie jest jednak łatwe. Dzisiejsze społeczeństwo za standard uznaje nadmierne korzystanie z nowinek technologii komputerowej, co w konsekwencji powoduje ogromną trudność w zdiagnozowaniu stanu patologicznego. Jedynym sposobem określenia stanu i poziomu uzależnienia od komputera jest szczegółowa rozmowa z pacjentem. Na jej podstawie specjaliści od terapii uzależnień wraz z pacjentem są w stanie odnaleźć podłoże choroby i wspólnie podjąć z nią walkę. Stwierdzając u siebie uzależnienie od komputera, należy zdecydowanie i jak najszybciej podjąć kroki zmierzające do terapii. Nie jest to proste, gdyż w coraz bardziej elektronicznym świecie, przyznanie się do uzależnienia od komputera i leczenie tej choroby, może spowodować wystawienie się na pośmiewisko. Chory często słyszy w swoim otoczeniu, że sam sobie poradzi z kłopotem, a poza tym, wyolbrzymia. Jednak patologiczne wręcz przebywanie w wirtualnym świecie może mieć tragiczne skutki. Leczenie uzależnienia od komputera nie jest łatwe. Pacjent musi nauczyć się od nowa zachowań społecznych, otwartości na innych ludzi, życia w realnym świecie, wśród społeczeństwa.

Tylko profesjonalna terapia w połączeniu z silną motywacją chorego do powrotu do normalności, mogą uwolnić od uzależnienia od komputera i Internetu. W naszym ośrodku przeprowadzamy skuteczne terapie uzależnionych od komputera. Leczenie skupia się na indywidualnych i grupowych zajęciach terapeutycznych. Jeśli komputery zawładnęły twoim życiem, a ty chcesz wrócić do normalności, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia oraz profesjonalnej opieki w naszym ośrodku leczenia uzależnień.