Jak działa na Ciebie Marihuana?

Palacz

Jeśli kiedykolwiek paliłeś jointa lub zjadłeś ciastko z Marihuaną, nie jesteś sam.

Choć sporadyczne użycie nie jest zazwyczaj szkodliwe, „trawka” może mieć wpływ na ciało i umysł w każdej chwili, kiedy dostaje się do systemu. Oto, co musisz wiedzieć.

Skutki fizyczne

Marihuana pochodzi z roślin konopi – Cannabis sativa. Posiada aktywny składnik o nazwie THC, który sprawia, że ​​czujesz się odurzony. THC i inne związki w marihuanie mogą również mieć wpływ na sposób działa organizmu.

Większość ludzi pali suszone Liście, kwiaty, łodygi i nasiona rośliny. Ale marihuana może również być zmieszana z  żywnością (jak babeczki, ciasteczka i lizaki), parzona jak herbata lub wdychana przy pomocy inhalatora.

Bez względu na to w jaki sposób dostaje się do systemu, wpływa niemal  na każdy narząd w organizmie, oraz układ nerwowy i układ odpornościowy. Kiedy palisz marihuanę, organizm wchłania THC od razu. (Jeśli zjesz np. ciastko z trawką,  może znacznie dłużej potrwać aby organizmu wchłonął THC, ponieważ musi się rozłożyć w żołądku, zanim wejdzie ona do krwiobiegu). Możesz zauważyć zmiany w organizmie zaraz po paleniu. Efekty zwykle ustępują po 3 lub 4 godzinach.

Jak Marihuana wpływa twój mózg?

Palenia może zwiększyć akcje serca dwu krotnie przez okres do 3 godzin. Dlatego niektórzy ludzie mają zawał serca tuż po używaniu  marihuany. Może zwiększyć krwawienie, obniżyć ciśnienie krwi i wpłynąć na poziom cukru we krwi. Nie ma badań potwierdzających, że  marihuana jest związana ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka płuc. Ale proces drażni płuca – dlatego nałogowi palacze „trawki”  są bardziej narażeni  na natarczywy kaszel  i prawdopodobieństwo wystąpienia problemów  zdrowotnych  płuc, znacznie wzrasta.

Inne fizyczne skutki Marihuany obejmują:
 • Zawroty głowy
 • Płytki oddech
 • Czerwone oczy i rozszerzone źrenice
 • Suchość w ustach
 • Zwiększony apetyt
 • Spowolniony czas reakcji (Jeśli prowadzisz po użyciu marihuany, ryzyko udziału w wypadku samochodowym wzrasta więcej niż dwukrotnie).

Jeśli palisz, jesz marihuanę długoletnio, możesz  mieć fizyczne objawy odstawienia – jak  duży apetyt, drażliwość, bezsenność.

Zmiany Umysłu  i nastroju

Większość ludzi używa marihuany, ponieważ stan odurzenia sprawia że czują się radośni, spokojni, albo oderwani od rzeczywistości.

Palenie może mieć również mniej przyjemny wpływ na umysł i nastrój.

Możesz mieć:

 • Zniekształcone poczucie czasu
 • Natłok myśli
 • Paranoje
 • Stany niepokoju
 • Depresje
 • Problemy z pamięcią krótkotrwałą

Objawy te zwykle odchodzą po kilka godzinach od spożycia „trawki”.

Ryzyko zażywania Marihuany

Choć może słyszeliście inaczej, marihuana może być uzależniająca: Prawie 10% ludzi, którzy używają, jej uzależniają się od niej. Nie jest jasne, czy marihuana jest narkotykiem sprawiającym, że ​​ludzie bardziej prawdopodobne, sięgają po takie narkotyki jak kokaina czy heroina.
Ilość THC w marihuanie wzrosła w ostatnich latach. Większość liści  niegdyś zawierała między 1% a 4% THC. Teraz większość z nich zawiera bliżej do 7%. Eksperci martwią się, że przez to coraz łatwiej można wciągnąć się w palenie, jedzenie lub uzależnić się od marihuany – oraz, że wzmacnia to wiele zmieniających świadomość efektów narkotyku.

Marihuana może również powodować więcej problemów zdrowotnych, jeśli posiadasz chorą  wątrobę, niskie ciśnienie krwi lub cukrzycę.

Jeśli jesteś mężczyzną, intensywne użytkowanie może obniżać poziom testosteronu, liczbę i jakość plemników. To z kolei może zaburzyć twoje libido i płodność.

Badania pokazują związek między marihuaną i psychicznymi  problemami zdrowotnymi, takimi jak depresja, stany lękowe, myśli samobójcze, krótkotrwałej psychozy i schizofrenii. Chociaż to nie jest jasne, czy marihuana powoduje te problemy, to może uczynić je jeszcze gorszymi.

źródło: www.webmd.com