24 Sugestie na święta

Dla niektórych osób na początku abstynencji święta mogą być trudne. Zacznij teraz planować strategię trzeźwości, korzystając z tych wskazówek .

1# Przypomnij sobie każdego ranka, jak dobrze czujesz się trzeźwym. Zasiej, tą myśl w swojej głowie, i zastanów się nad tym każdego ranka. Zamieść notatkę (na lodówce, obok lustra w łazience) , aby przypomnieć sobie o tym codziennie.

 

2# Utrzymuj realistycznie, swoje oczekiwania , aby się w szybki sposób nie rozczarować. Niestety to, że udało ci się zachować abstynencje nie oznacza że od teraz twoje życie będzie doskonałe. Inni ludzie w Twoim życiu prawdopodobnie nie zmienili się, a wiele konfliktów, które pojawiały się na wcześniejszych spotkaniach rodzinnych, mogą pojawić się ponownie. Zaakceptuj to, nie dopuść aby chęć manipulowania wszystkimi i wszystkim , tobą zawładnęła . Wystarczy, abyś się troszczył i kontrolował siebie.

 

3# Planuj inne czynności, niż siedzieć i rozmawiać(wspominać). W wielu rodzinach, spotkać się  na święta znaczy spotkać się, posiedzieć i popić. Sprawdź teraz inne opcje. Filmy, muzea, jazda na rowerze, spacery, imprezy sportowe mogą pomóc wypełnić czas i ograniczyć stres. Jeśli pochmurna pogoda trzyma was w środku, sugeruj rozrywkę, które sprawią, że wszyscy będą się dobrze bawić, gry planszowe, kalambury, oglądanie klasyków filmowych.

 

4# Ograniczyć czas spędzony z krewnymi, którzy sprawiają, że natychmiast wpadasz w zły nastrój( nie wstydź  się każdy ma takiego krewnego). Jeżeli od razu pojawił się obraz takiego krewnego, tobie przed oczami, jeszcze nie czas na długie rozmowy z nim.

 

5# Jeśli podróżujesz, idź na miting, gdziekolwiek jesteś. Znajdź spotkanie na długo zanim tam dotrzesz. Będzie to stanowić dodatek do „paliwa” dla utrzymania abstynencji świątecznej, którego na pewno potrzebujesz – szansę powiedzieć: „Jasne, kocham moją rodzinę, ale czasami doprowadzają mnie do szału”, albo mówić o tym, co jeszcze sprawia, że ​​pojawia się chęć napicia.

 

6# Jeśli święta oznaczają odwiedzenie starego rodzinnego miasta, poświęć trochę czasu, aby zobaczyć starych przyjaciół, których lubisz; Unikaj tych, z którymi piłeś lub używałeś narkotyków. Teraz planuj, jak będziesz wypełniał swój czas, będąc tam.  Abyś nie znalazł czasu do marnowania i rozmyślania na temat odwiedzin ludzi, którzy nadal piją lub używają.

 

7# Pamiętaj, w jakiej fazie uzależnienia siebie odnajdujesz. Jeśli tak niedawno odnajdywałeś się  w Strefie Czerwonej, możliwe jest że będziesz podczas świąt czuł się nieswojo i rozdrażniony. Nie szukaj swoich granic możliwości otwierając się na pokusy. W porządku jest czasami spędzić spokojne święta.

 

8# Pomyśl o wydarzeniach, które pojawią się w najbliższych dniach. Jakie sytuacje mogłyby wywołać u ciebie nawroty choroby? Widząc swojego byłego męża na imprezie? Walka z mamą? Po kolacji z przyjaciółmi, którzy piją? Zrób teraz plan, w jaki sposób poradzisz sobie z tymi sytuacjami; Może pójdziesz na miting przed wyjazdem zaplanuj zadzwonić do swojego sponsora lub przyjaciela, jeśli coś się wydarzy. A może teraz sprawdź spotkania w sieci, zanim cokolwiek się wydarzy, i na gorąco będziesz szukał mitingu.

 

9# Jeśli lecisz i czuję się bezbronny, poproś o pomoc. Samoloty nie mają sekcji „bez alkoholu”, więc osoba tuż obok Ciebie może zamówić coś alkoholowego. Co robisz? Lepiej lecieć z kimś, kogo znasz, kimś, kto wie, że jesteś na początku abstynencji i unikasz osób pijących podczas podróży. Jeśli lecisz samotnie i czuje się bezbronny, wyjaśnij swoją sytuację dla stewardessy. Zapytaj, czy może pomóc zmienić miejsce siedzące, jeśli ktoś obok Ciebie zamówi coś silniejszego niż sok pomidorowy. Zamiana miejsc jest prawie zawsze możliwa. Jeśli utkniesz obok drinka, zamknij oczy i medytuj. Włóż słuchawki i włącz muzykę lub nagrywanie medytacji lub obejrzyj film. Jeśli masz połączenie z Wi-Fi w samolocie, skontaktuj się z przyjacielem. Innym pomysłem: jeśli martwisz się, że będziesz skłonny zatrzymać się przy barze w drodze na lotnisko lub wewnątrz terminala, poproś znajomego lub swojego sponsora na lotnisko, a następnie pozostań w kontakcie z Tobą przez telefon, tekst lub czat wideo, aż pojawi się w samolocie i drzwi kabiny są zamknięte.

 

10# Zaplanuj własne uroczystości. Jeśli zostajesz w domu  na święta, planuj świętować z lokalnymi przyjaciółmi AA lub NA. Postępuj zgodnie ze starymi tradycjami rodzinnymi lub zacznij swoje własne.

 

11# Spokojnie! Odpoczywaj dużo, zwróć uwagę na to co i ile jesz, nie zapomnij wykonać swoje codzienne ćwiczenia i poświęć trochę czasu na medytację. Utrzymuj plan dnia najbliżej postanowieniom jak tylko jest to możliwe .

 

12# Nie wspominaj na temat alkoholu czy narkotyków. Jeśli wszyscy zaczną mówić o „dobrych dawnych czasach”, wyjdź z pokoju. Nie chcesz zacząć myśleć o swoim piciu lub braniu narkotyków. To może prowadzić do rozmyślania „co by było gdyby”, „jeden nie zaszkodzi”. Skup się na swoim życiu teraz, swoim życiu w abstynenci.

 

13# Bądź ostrożny co do jedzenia i picia. Alkohol nie występuje tylko w szklance lub butelce. Może też być w miseczkach i talerzach. A to, czego nie wiesz, może cię skrzywdzić. Jednym z powodów jest oczywiście to, że nawet niewielka ilość alkoholu może powodować nawrót choroby. Ile to trwa? Mały spodek? Małe szkło? Nie ma ostatecznej odpowiedzi, więc najlepiej unikać całego alkoholu . Innym powodem jest ryzyko psychologiczne: smak i „dreszcz”, wiedząc, że spożywasz alkohol, może spowodować przymus do picia. Pamiętaj, że uzależnienie znajduje się w osobie, a nie w substancji; Ważne jest, aby trzymać się z dala od niebezpiecznego dla Ciebie zgadywania, to może być ryzykowne dla Ciebie.

 

14# Zrób plan poradzenia sobie z głodem alkoholowym. Zapisz listę tego, co dla Ciebie działa: zadzwonić do kogoś, czytać książki np. Wielka Księga Alkoholików, krótki trening na siłowni, modlić się. Pomyśl o tym, co w przeszłości pomagało tobie utrzymać abstynencje. Nie możesz nic wymyślić? Staraj się trzymać trzeźwo przez jedną minutę. Potem dwie minuty. Następnie zacznij coś robić (umyj naczynia, przeczytaj wiadomości) i ustaw alarm przez pięć minut. Kiedy uda ci się przez pięć minut, spróbuj dziesięciu. Nieustannie zwiększaj czas. Powiedz sobie, że musisz skupić się tylko na tym, że nie pijesz już tej minuty, tej godziny, tego dnia.

 

15# Pamiętaj, że abstynencja nie oznacza błyskawicznego nieba lub doskonałego życia. Wychodząc z założenia, że ​​trzeźwość nie jest błyskawicznym niebem jest ważnym krokiem w powrocie do zdrowia. Większość osób uzależnionych oczekuje, że ich odwrócony świat wróci o 180 stopni na normalny tor. To się rzadko zdarza. Jeśli przez dłuższy czas nadużywałeś alkoholu lub narkotyków, twój mózg może potrzebować kilku miesięcy lub nawet dłużej, abyś wrócił do trzeźwego spoglądania na swoją rzeczywistość. Daj sobie czas na budowanie szczęśliwego nowego życia.

 

16# Nie jest niczym złym, powiedzieć ludziom, że starasz się zachować abstynencje. W dzisiejszych czasach jest dużo mniej stygmatu, dla osoby uzależnionej . Prawie każdy zna kogoś, kto jest uzależniony . To twój wybór, czy chcesz powiedzieć ludziom. Powinieneś być otwarty na ten temat: jeśli Twoi znajomi nie wiedzą, że starasz się zachować abstynencję , mogą doprowadzić Cię do pokusy nieświadomie. Innym powód: Kiedy dajesz poznać, że nie pijesz, oferujesz wsparcie i zachętę dla innych, którzy myślą o trzeźwości, ale boją się podjąć próby. Po prostu możesz być katalizatorem, który pobudzi kogoś innego do powrotu do zdrowia. 

 

17# Zachowaj trzeźwość na imprezie: Rozlicz się z tego na koniec, lub na początku następnego dnia, jeśli nie udało się tobie uniknąć miejsca gdzie był alkohol. Dzień po tym, jak udasz się na imprezę z alkoholem, możesz wpaść w tryb użalania się. „Dlaczego nie mogę się bawić jak inni ludzie?” Nie pozwól, aby te uczucia i pomysły zaczęły się rozwijać; Mogą popchnąć cię na krawędź do nawrotu. Zadzwoń lub napisz  do swojego sponsora, znajomego z mitingów, idź na miting i poczytaj literaturę AA. Bądź szczery co do uczuć wynikających z przebywania wśród osób pijących alkohol.

 

18# Staraj się nie stresować na temat prezentów i kosztów świątecznych. Staraj się nie martwić zbytnio o dawanie „dobrych” prezentów lub mieć wystarczająco dużo pieniędzy na zakup prezentów. Dla ludzi którzy Ciebie kochają , wystarczy tylko twoja miłość (i trzeźwość). Naprawdę. Staraj się nie stresować dużymi wydatkami. Ustaw budżet i trzymaj się go.

 

19# Utrzymuj kontakt z trzeźwymi przyjaciółmi. Upewnij się, że twój telefon jest wypełniony numerami członków AA i dzwoń do nich często, aby pozostać w kontakcie.

 

20# Podziękuj. Zatrzymaj się przy kościele lub w spokojnej okolicy, na plaży, przy jeziorze lub w parku i spędź kilka minut, podziękuj swojej Sile Wyższej za swoją abstynencje i nową drogę życia.

 

21# Życz innym Wesołych Świąt. Nawet jeśli jesteś nieśmiały, uśmiechnij się i życz szczęśliwych i zdrowych świąt ludziom wokół siebie. Podniesie Ciebie to na duchu oraz sprawi że powoli zaczniesz wczuwać się w świąteczny nastrój.

 

22# Nie bądź głodny, zły, samotny lub zmęczony. Nie pozwól, aby te uczucia pojawiały się zbyt często, niezależnie od tego, jak długo byłeś trzeźwy. Uzależnienie jest przebiegłe, podstępne i potężne. Pamiętaj, stała czujność pomoże.

 

23# Recytuj Modlitwę o Pogodę Ducha, Często. Trzymaj kopie modlitwy w kieszeni, albo zapisz ją w telefonie. Zamieść ją na lustrze w domu. Wrzuć na luz na chwile, przeczytaj ją, tak często, jak będziesz w stanie.

 

24# Idź na miting. Tak, kolejny.